Treniranje šteneta da obavlja nuždu na pravom mestu može biti izazovno, ali uz pravilan pristup, strpljenje i doslednost, može postati jednostavan proces. Ovo je jedna od prvih i najvažnijih lekcija koje tvoje štene mora da nauči.
U ovom vodiču, daćemo ti brojne korisne savete koji će ti pomoći da, korak-po-korak, tvoje štene brzo nauči pravila ponašanja kada je u pitanju obavljanje nužde i kako da prepozna gde je toalet za pse.
Bez obzira na to koje je rase ili starosti tvoje štene, ovi praktični saveti i lekcije su tu da ti olakšaju ovaj važan zadatak i stvore pozitivno iskustvo za oboje, ali i pruže više informacija o tome kako ti pelene za pse i druga pomagala mogu pomoći u ovom periodu.
Kako naučiti štene da obavlja nuždu i gde je wc za pse?
Da li znaš da psi nemaju pun kapacitet mokraćne bešike dok ne napune otprilike 12 meseci starosti?
Ako započneš sa treniranjem odraslog psa koji ranije nije bio pravilno obučen za obavljanje nužde na odgovarajućem mestu u odgovarajuće vreme, faze kroz koje je potrebno proći će biti iste, ali može potrajati duže nego kada se obučava štene.
U početnoj fazi se preporučuje da svom psu daš mnogo mogućnosti da obavi nuždu, a uspeh neće izostati ako aktivno nadgledaš svog psa.
Izvedi ga kada se probudi, posle svakog obroka, posle igranja, pre spavanja, pre nego što ga ostaviš samog i kada se vratiš, a zatim svakih 45 minuta.
Ključne stavke kod treniranja šteneta da obavlja nuždu
Uspostavljanje rutine
Štenci najbolje rade po redovnom i ustaljenom rasporedu, pa je rutina ključna kada je u pitanju treniranje šteneta. Raspored ih uči da imaju vreme za jelo, spavanje, vreme za igru i vreme za toalet.
Izvodi svoje štene napolje često - najmanje svaka dva sata - i to odmah nakon što se probudi, tokom i posle igre, kao i nakon jela ili pića i pre spavanja.
Pokušaj da ga izvodiš napolje u isto vreme svaki dan. Takođe, hranjenje šteneta u isto vreme svakog dana će povećati verovatnoću da će ono imati potrebu i da obavi nuždu u dosledno vreme, što će i tebi i njemu olakšati kućnu obuku. Štenci obično moraju da obave nuždu 10-15 minuta nakon obroka, pa planiraj svoje vreme u skladu sa tim.
Ono što je tipično i što je dobro da znaš jeste da štene može da kontroliše svoju bešiku jedan sat za svaki mesec starosti. Dakle, ako je tvoje štene staro 2 meseca, možeš odložiti izlazak za oko 2 sata. Ne preporučuje se duže od toga.
2. Izaberi pravo mesto za wc za pse
Biranje stalnog mesta gde će štene obavljati nuždu može pomoći u ubrzanju procesa treninga. Kada štene oseti miris na tom mestu, veća je verovatnoća da će razumeti da je to mesto gde treba da obavi nuždu.
Ako živiš u stanu, odaberi deo dvorišta, parka ili neko drugo mesto blizu zgrade gde možeš redovno voditi štene. U početku se preporučuje da štenetu uvek staviš povodac kada krenete napolje i da ostaneš sa njim dok ne završi obavljanje nužde. Odabrano mesto bi trebalo biti mirno i bez mnogo ometanja kako bi štene moglo da se fokusira.
3. Pohvale i nagrade
Kada tvoje štene obavi nuždu na pravom mestu, odmah ga pohvali i nagradi poslasticom.
Pozitivno podsticanje je vrlo efikasan način da se štene motiviše da ponovi željeno ponašanje. Savetuje se da se zadrži doslednost u pohvalama jer korišćenje iste reči ili fraze tokom pohvale može pomoći štenetu da poveže radnju sa pozitivnim ishodom.
Ne zaboravi da pohvalu i podsticaj svom ljubimcu uputiš odmah nakon što završi obavljanje nužde, a ne nakon što se vratite unutra. Ovaj korak je od velikog značaja jer je nagrađivanje psa za izlazak napolje jedini način da ga naučiš šta se od njega očekuje. Pre nagrađivanja se uveri da je završio. Štenci se lako ometaju i ako dobiju pohvalu prerano, mogu zaboraviti da završe obavljanje nužde dok se ne vrate u kuću.
Kada su u pitanju nagrada, to mogu biti mala poslastica ili omiljena igračka, šta proceniš da bi tvom ljubimcu u određenom trenutku više prijalo.
4. Prati signale
Pazi na znakove koji ukazuju na to da štene treba da obavi nuždu, kao što su njuškanje, hodanje u krug ili nervozno ponašanje.
Kada primetiš ove signale, brzo ga odvedi na mesto predviđeno za nuždu. Važno je biti brz i efikasan jer štenci često ne mogu dugo da izdrže. Kako štene raste, naučićeš da prepoznaješ ove signale sve bolje i moći ćeš da predvidiš kada je potrebno da izađete napolje.
5. Ograniči prostor
Dok se štene ne navikne na obavljanje nužde na pravom mestu, ograniči mu pristup velikom prostoru u kući. Koristi kavez ili mala ograđena područja kako bi štene imalo manji prostor za istraživanje.
Štenci instinktivno ne žele da obavljaju nuždu u prostoru gde spavaju ili jedu. Kavez treba da bude udoban i dovoljno veliki da štene može da se okrene i legne, ali ne previše veliki da bi ga koristilo kao toalet.
6. Očisti mesto nezgode detaljno i pravilno
Ako štene obavi nuždu tamo gde to nije predviđeno, očisti mesto temeljno i koristi sredstvo za uklanjanje mirisa kako bi se sprečilo ponavljanje na istom mestu.
Štenci su vođeni mirisima, pa je važno ukloniti svaki trag mirisa urina ili izmeta. Koristi sredstva koja su specijalno dizajnirana za uklanjanje mirisa kućnih ljubimaca, jer obična sredstva za čišćenje možda neće biti dovoljno efikasna. Brza reakcija je ključna kako bi štene shvatilo da unutrašnjost kuće nije mesto za obavljanje nužde i wc za pse.
7. Strpljenje i doslednost
Treniranje šteneta zahteva vreme i strpljenje. Ne kažnjavaj štene za nezgode jer to može dovesti do straha i nesigurnosti. Umesto toga, fokusiraj se na pozitivno potsticanje i doslednost u treniranju.
Svako štene uči sopstvenim tempom, pa je važno da ne upoređuješ svoje štene sa drugima. Pokušaj da zadržiš smirenost i pozitivnost, čak i ako dođe do nepredviđenih situacija tokom perioda treniranja. Dugoročno gledano, doslednost i strpljenje će doneti najbolje rezultate.
8. Konsultuj veterinara
Ako primetiš da tvoje štene ima probleme sa obavljanjem nužde ili se čini da ne napreduje u treningu, konsultuj se sa veterinarom. U određenim situacijama mogu postojati zdravstveni problemi koji utiču na njegovo ponašanje.
Veterinar može pružiti savete specifične za tvoje štene i isključiti potencijalne zdravstvene probleme kao što su infekcije urinarnog trakta ili paraziti. Takođe, veterinar može preporučiti dodatne resurse ili trenere koji se specijalizuju za obuku štenaca.
Korišćenje pomagala u treniranju šteneta za obavljanje nužde
Kada je u pitanju obuka šteneta za obavljanje nužde na odgovarajućem mestu, postoji nekoliko pomagala koja mogu značajno olakšati proces.
Među najpopularnijima su kapi za trening i drugi proizvodi specijalno dizajnirani za obuku pasa. U produžetku saznaj više kako i kada ih koristiti.
Kapi za trening pasa
Kapi za trening su tečni preparati koji sadrže specijalne feromone i mirise koji privlače pse i podstiču ih da obave nuždu na određenom mestu. Koriste se na sledeći način:
Odaberi mesto - Pre nego što naneseš kapi, odluči gde želiš da štene obavlja nuždu. Ovo može biti deo dvorišta, travnjak ili specijalna prostirka za pse.
Nanesi kapi - Kapni nekoliko kapi na odabrano mesto. Miris će privući štene i podstaći ga da obavi nuždu baš na tom mestu.
Redovna primena - U početku koristi kapi svaki put kada vodiš štene na to mesto. Kako štene počne da shvata gde treba da obavlja nuždu, možeš postepeno smanjivati upotrebu kapi.
Posmatraj reakciju - Prati kako tvoje štene reaguje na kapi. Neka štenad brzo shvate svrhu kapi, dok drugima može biti potrebno malo više vremena.
Kada je to potrebno, možeš koristiti i kapi za pelene za pse - one su specijalno formulisane kako bi neutralizovale neprijatne mirise i održale svežinu. Dodaš ih u pelenu pre nego što je staviš svom ljubimcu, čime se produžava vreme između promena pelena. Ove kapi pomažu u održavanju higijene i udobnosti tvog psa.
Neizostavne pelene za pse
Tako jednostavne za korišćenje, praktične i udobne pelene za pse i štence su odlično rešenje za kontrolu neželjenog mokrenja u kući. Koriste se kada tvoj ljubimac još nije naučio gde je toalet za pse, gde treba da obavi nuždu ili u slučajevima kada ima zdravstvenih problema.
One su dizajnirane tako da budu udobne i da ne ometaju kretanje tvog psa. Pelene za kuce su dostupne u različitim veličinama, tako da možeš pronaći odgovarajuće za bilo koju rasu i starost psa. U ponudi se četo mogu naći u pakovanjima po više komada, ali se mogu kupiti i pelene za pse na komad, što ti pruža mogućnost da odabereš varijantu koja ti više odgovara.
Pored toga, značajno je spomenuti i koliko su pelene za štence korisne tokom putovanja ili kada ostavljaš psa samog na duži period. Takođe, i tokom perioda učenja šteneta za obavljanje nužde trening pelene za pse su tu da i tebi i tvom ljubimcu olakšaju ovaj proces, pa sa ovim praktičnim pomagalima tvoj dom ostaje čist, a ti imaš manje briga oko čišćenja.
Gaćice za pse
Gaćice za pse su korisno rešenje za kuje u teranju ili za pse sa inkontinencijom. Kada ih koristiš, štitiš nameštaj i podove od fleka i neprijatnih mirisa.
Ovi proizvodi su dizajnirani tako da budu udobni i ne ometaju kretanje tvog ljubimca. Dolaze u različitim veličinama i dezenima, pa možeš izabrati one koje najbolje odgovaraju tvom psu.
Veoma su jednostavne za korišćenje i pranje, što ti olakšava održavanje higijene. Sa praktičnim gaćicama za pse, tvoj dom ostaje čist, a tvoj ljubimac se oseća sigurno i zaštićeno.
Prostirke i podloge za obuku - Praktični toalet za pse koji osigurava čistoću i udobnost
Pored kapi za trening, prostirke i podloge su korisna pomagala, posebno za vlasnike koji žive u stanovima ili nemaju lak pristup dvorištu. Ove prostirke su dizajnirane da apsorbuju urin i lako se čiste. Evo nekoliko saveta za njihovu upotrebu:
Postavi pravilno wc za pse u stanu - Ovo podrazumeva da postaviš prostirku na mesto gde želiš da štene obavlja nuždu. To bi trebalo da bude stalno mesto koje štene može lako pronaći.
Tranzicija na spoljašnje obavljanje nužde - Ako planiraš da na kraju naučiš štene da obavlja nuždu napolju, postepeno pomeraj prostirku bliže izlazu dok je ne izneseš napolje.
Redovna zamena - Redovno menjaj prostirke kako bi štene imalo čisto mesto za obavljanje nužde. Prljave prostirke mogu odvratiti štene od korišćenja.
Ovde je kosrisno spomenuti da postoji i plastični toalet za pse, pa svi oni koji planiraju da svojim ljubimcima napravo mesto za obavljanje nužde na terasi ili u nekom drugom kutku stana, ova opcija može doći u obzir.
Upotreba povoca
ovodac može biti veoma koristan alat u treningu šteneta. Kada vodiš štene napolje, koristi povodac kako bi ga kontrolisao i vodio do mesta gde želiš da obavlja nuždu.
Povodac pomaže da se izbegne skretanje pažnje i omogućava ti da budeš blizu kako bi odmah mogao da pohvališ štene nakon što obavi nuždu na pravom mestu.
Napravi plan za situacije kada nisi kod kuće
Ako unapred znaš da nećeš biti kod kuće više od četiri ili pet sati dnevno, i da će se ovo svakodnevno ili često ponavljati, možda nije najbolje vreme da nabaviš štene. Umesto toga, praktičnija opcija može da bude da razmisliš o starijem psu obučenom za obavljanje nužde, koji može da sačeka tvoj povratak.
Ali, ako već imaš štene i imaš povremena odsustva na duži vremenski period, razmisli o sledećem:
Dogovori se sa nekim u koga možeš da se pouzdaš da štene izvede napolje u vreme kada je to potrebno - to može biti neki od članova porodice, familije, prijatelji, neki dobar i odgovoran komšija ili profesionalni čuvar kućnih ljubimaca.
Alternativno, obuči ih da obavljaju nuždu na nekom određenom mestu u zatvorenom prostoru. Imaj na umu, međutim, da ovo može produžiti proces kućne obuke. Učenje šteneta da obavlja nuždu na, na primer, novinama ili upijajućim podlogama koje služe kao mesto za wc za pse u stanu, može stvoriti doživotnu preferenciju te površine.
Bilo da imaš manju ili veću rasu pasa, svakako se možeš držati svih preporuka i saveta koji ti sigurno mogu olakšati ovaj važan period za tvoje štene. Ukoliko si među onima koji još uvek razmišljaju kog psa da nabave, pročitaj u tekstu koji kućni psi su najbolji za stan i koje su njihove najznačajnije karakteristike.
Uz naše smernice i savete lako i brzo istreniraj štene za obavljanje nužde i gde je toalet za pse
Treniranje šteneta da obavlja nuždu na pravom mestu je važan korak ka stvaranju pravilnih navika. Sumirajući ključne tačke ovog vodiča, naglašavamo važnost uspostavljanja rutine, biranja pravog mesta koje je pogodno kao toalet za pse, korišćenja pozitivnih podsticaja, kao i pravilna ishrana i praćenje signala koje ti tvoj ljubimac daje.
Svaki od ovih koraka doprinosi brzom i efikasnom treningu, ali najvažniji elementi su strpljivost i doslednost. Iako period treniranja zahteva tvoje vreme i trud, rezultati su neprocenjivi - pravilno trenirano štene postaje srećan i samouveren pas koji zna svoja pravila, što uveliko olakšava suživot i smanjuje stres vlasnicima, ali i psima.