top of page

Trudnoća kod pasa: Kompletan vodič i saveti


Trudnoća kod pasa, Kompletan vodič i saveti

Za svakog vlasnika psa period trudnoće kod njihovih kućnih ljubimaca je važan i uzbudljiv, ali može biti i prilično izazovan, posebno ako prvi put prolaze kroz ovu situaciju.


Ako si među onima koji sa nestrpljenjem iščekuju male kuce, u ovom sveobuhvatnom vodiču ti donosimo sve važne informacije o trudnoći kod pasa, uključujući prosečno trajanje, faze trudnoće i važnost veterinarske nege.


Osim toga, podelićemo sa tobom i korisne savete o ishrani, vežbanju i opštoj brizi o tvom psu tokom ovog važnog perioda.



Koliko traje trudnoća kod pasa?


Bilo da si budući vlasnik ili već imaš psa, važno je da znaš sve što je značajno o graviditetu (trudnoći psa) kako bi tvoj ljubimac mogao da ima najbolju moguću negu koje ćeš mu obezbediti.


Jedno od pitanja koje se najčešće postavlja jeste koliko dugo traje trudnoća kod pasa. Iako ona može da varira, može se reći da otprilike traje 62-64 dana, tj. oko dva meseca. Takođe, brojni stručnjaci kažu da predviđanje vremena porođaja može biti teško jer se datum oplodnje ne poklapa uvek sa datumom začeća.


Dužina trudnoće takođe može da varira u zavisnosti od rase psa i veličine legla.


Tokom prvog meseca trudnoće oplođena jajašca putuju u rog materice, gde se ugrađuju u sluznicu oko 15-18 dana. Rast fetusa je brz tokom rane trudnoće, a njihova veličina se udvostručuju u prečniku svakih 7 dana.


Do kraja prvog meseca, veterinar može da otkrije otkucaje srca fetusa, a razvoj se ubrzava u drugom mesecu kako se embrioni razvijaju. Krajem drugog meseca i početkom trećeg, štenci su spremni za rođenje.



Kako se prepoznaje trudnoća kod pasa - Simptomi i znaci graviditeta


Bilo da imaš neke posebne zahteve ili ne, pre konačnog odabira možeš uzeti u obzir sledeće faktore:


  • Veličina određene rase  - Optimalna veličina psa ključna je za harmoničan suživot u ograničenom prostoru, omogućavajući svima dovoljno prostora bez osećaja gužve i prenatrpanosti.

  • Kakva je njihova dlaka - Ovo je posebno važno zbog linjanja, što može uticati na čistoću doma i to koliko ćeš vremena redovno odvajati za čišćenje prostor radi održavanja higijene.

  • Energija - Veoma značajna stavka je razumeti energetski nivo određene rase pasa; neke od njih traže više fizičke aktivnosti dok će drudge biti zadovoljne opuštenijim načinom života.

  • Slobodno vreme - Razmisli o tome koliko vremena imaš da posvetiš psu jer je to od izuzetne važnosti i za njihovu dobrobit i zadovoljstvo.

  • Kako se uklapaju sa decom - Ukoliko imaš decu, posebno će biti značajno da znaš koliko je neka rasa druželjubiva, kako se slaže sa decom, kakav je njihov temperament i karakter garantujući tako sigurno i srećno okruženje za sve.

  • Karakter psa - Blag temperament i tolerancija su karakteristike pasa koje olakšavaju život sa njima u tvom domu, posebno u situacijama koje zahtevaju strpljenje i razumevanje.



Dijagnostičko testiranje nije jedini način da se utvrdi da li je keruša trudna, iako je najtačniji. Pored toga, postoje i određeni znaci koji ukazuju na trudnoću kod pasa, a koje možeš primetiti bez odlaska kod veterinara. Neki od njih su:


  • Povećanje apetita

  • Dobijanje na težini

  • Povećanje veličine bradavica

  • Veći stomak

  • Lakše umaranje psa

  • Nežnije ponašanje

  • Ponekad i veća razdražljivost


Neki psi mogu i povraćati i imati smanjenje apetita nekoliko dana u prvih nekoliko nedelja zbog promena u hormonima.

Takoše, može da se desi da neki psi čak imaju uzdahe, ali takođe možda zapravo doživljavaju lažnu trudnoću. Postoje i druga stanja koja mogu izazvati promene u apetitu, povećanje telesne težine i otečen stomak, pa da bi se isključili ozbiljnija stanja i bolesti, preporučuje se da odvedeš psa kod veterinara na pregled. Stručno mišljenje je uvek najsigurnije.



Da li znaš da postoji i lažna trudnoća kod pasa?


Lažna trudnoća kod pasa je stanje koje imitira pravu trudnoću, iako keruša nije oplođena. Psi mogu razviti fizičke simptome kao što su povećanje težine i proizvodnja mleka, ali može doći i do promene ponašanja poput izražene umiljatosti, materinskog ponašanja prema igračkama i slično.

Ovo stanje obično nastupa nekoliko nedelja nakon parenja i smatra se da je uzrokovano hormonalnim promenama, posebno promenama u nivou progesterona i prolaktina.

Veterinari dijagnostikuju lažnu trudnoću kroz klinički pregled i testove koji isključuju pravu trudnoću. Većina slučajeva ne zahteva poseban tretman jer simptomi spontano nestaju, ali u nekim slučajevima može biti potrebna medicinska intervencija da se ublaže simptomi ukoliko oni uzrokuju značajnu nelagodnost ili stres za životinju.



Faze trudnoće kod pasa - Najvažnije što treba da znaš



Faze trudnoće kod pasa - Najvažnije što treba da znaš


Period trudnoća kod pasa prolazi kroz nekoliko faza, a svaka faza donosi svoje specifične promene i potrebe.




1. Prva faza trudnoće kod pasa

Prva faza pseće trudnoće poklapa se sa prvim mesecom trudnoće psa. Tokom ove faze, embrioni štenaca putuju kroz reproduktivni sistem majke psa i ugrađuju se u sluzokožu njene materice u prve dve nedelje do 16 dana. U roku od još jedne nedelje nakon ovog momenta, fetusi počinju da se formiraju i oblikuju u nešto što liči na štenad.

Do kraja prvog meseca veterinar bi trebalo da može da utvrdi otkucaje srca fetusa - on će svojim profesionalnim metodama moći da ti da i stručno mišljenje i savet o tome koji su sledeći koraci u narednom periodu.

Iako je možda prerano reći koliko štenaca možeš očekivati, ovaj korak ti može pomoći da utvrdiš da li je trudnoća uspešna i održiva.



2. Druga faza pseće trudnoće

Druga faza obuhvata drugi mesec trudnoće pasa. Tokom ove faze, psi majke postaju izuzetno gladni i trebalo bi da dobiju do 50% ukupne telesne težine. Oni mogu češće mokriti i imati vaginalni iscedak tokom ove faze, a do kraja drugog meseca možda ćeš moći da vidiš i kretanje štenaca u majčinom stomaku.


Otprilike na polovini ovog meseca tvoj veterinar bi mogao da uradi ultrazvuk kako bi ti pomogao da odredite koliko štenaca očekuje tvoj pas.


Iako ovaj ultrazvuk možda nije sasvim i u potpunosti tačan, može ti dati veoma dobar okviran broj koji će ti pomoći da se pripremiš. Ovaj ultrazvuk takođe može pomoći da se utvrdi da li postoje neki veći problemi sa štencima, u skladu sa čim bi moglo i da se deluje ako je to potrebno.



3. Treća faza

Treća faza pseće trudnoće obuhvata poslednjih nekoliko dana drugog meseca i nekoliko dana u trećem mesecu.


Kod većine pasa porođaj počinje oko 60. dana, iako ni nekoliko dana kašnjenja obično nije problem, posebno ako si tokom celog procesa u kontaktu sa veterinarom od poverenja.


Neposredno pre porođaja telesna temperatura keruše će značajno pasti. Ovaj važan korak ti daje do znanja da će se poroditi u naredna 24 sata, a često i mnogo ranije. Takođe može postati manje zainteresovana za hranu i nemirnija kako se približava trenutak donošenja štenaca na svet.



Briga o psu tokom trudnoće


Kada utvrdiš da je tvoja keruša trudna, potrebno je preduzeti sve što će joj obezbediti potrebnu sigurnost, negu i brigu tokom ova dva-tri značajna meseca.



Briga o psu tokom trudnoće

Pravilna ishrana tokom trudnoće kod pasa


Jedna od najvažnijih stvari koje možeš učiniti jeste da se pobrineš da tvoj pas dobije odgovarajuću ishranu.


Ako tvoj ljubimac već jede kvalitetnu i proverenu hranu za pse i ima zdravu težinu, nećeš morati da menjaš tu ishranu tokom prve dve trećine trudnoće, osim ako ti veterinar ne odredi drugačije. U stvari, povećanje količine hrane u ovoj fazi može biti štetno, pa obrati pažnju na to koliko tvoj pas jede i da li primećuješ neke promene.


Kako se njena težina povećava u poslednjim nedeljama trudnoće, veterinari preporučuju postepeno povećanje unosa hrane, sve dok ne konzumira 35 do 50 procenata više nego obično. Polako povećavaj količinu hrane i hrani je malim, čestim obrocima, jer veliki mogu izazvati nelagodnost.


Trudnoća kod pasa i vežbanje - Da li prekinuti treninge ili ne?


Ima različitih mišljenja, ali neki veterinari veruju da će ograničavanje napornog vežbanja tokom prve dve nedelje poboljšati implantaciju embriona.


Nakon toga, normalna vežba i aktivnosti su u redu dok se stomak tvog psa ne poveća. Tokom njenog poslednjeg trimestra najbolje bi bilo da vežbe za trudnu kerušu ne budu preterano naporne. Kraće i moguće češće šetnje će biti korisnije jer joj je potrebna njena energija da nosi štence i da im daje neophodnu hranu.



Važnost poseta veterinaru tokom perioda trudnoće psa


Redovne posete veterinaru mogu pomoći tvom psu da ostane zdrav tokom perioda trudnoće. Kada veterinar potvrdi trudnoću, on će takođe pregledati psa da li ima bilo kakvih fizičkih ili anatomskih problema koji bi mogli da ga spreče da imaju normalno leglo i da izazovu potencijalne probleme.


Ovo je dobar trenutak za diskusiju o planiranju, da li je potrebno unapred razmotriti i zakazati normalan porođaj ili carski rez. Takođe bi trebalo da pitaš svog veterinara šta da radiš u slučaju hitne situacije kada se približi očekivani datum porođaja i da napraviš plan sa svojom porodicom.


Ako tokom pregleda tvoj veterinar utvrdi da je kuja već trudan, i ako je trudnoća neželjena, ovo je, takođe, dobar trenutak da razgovarate o preduzimanju mera predostrožnosti u budućnosti, kao što je sterilizacija, kako bi se sprečile slične situacije.


Priprema za dolazak mladunaca


Kako se bliži kraj trudnoće tvog psa, primetićeš značajno povećanje njenih grudi i bradavica, a možda ćeš čak otkriti i malo mlečne tečnosti kako se mlečne žlezde razvijaju i povećavaju. Njen stomak će se povećati i može se malo ljuljati dok hoda. Na samom kraju trudnoće je moguće da ćeš čak moći da vidiš ili osetiš štence kako se mrdaju u stomaku.


Najbolji način da pripremiš sebe i svog psa za štenjenje je da postaviš kutiju koja bi trebalo da bude bezbedno i toplo mesto za tvog psa i mladunce, ali i da im obezbediti udobnost za dane koji dolaze. Postoje kutije za mladunce koje se mogu kupiti, ali je možeš i napraviti ili čak koristiti neke zgodne kutije koje već imaš.


Bilo da se odlučiš za kutiju ili napraviš neki drugačiji udoban kutak za psiće i njihovu majku, važno je da to mesto bude zgodno i lako za ulazak i izlazak majke, ali ne i za štence. Tvoj pas će možda više voleti da sve ovo bude u nekom mirnom delu kuće ili stana, ali vodi računa da i tebi bude lako za pristupanje ukoliko bude potrebno da možeš da lako da održavaš higijenu i pomogneš psu i malim kucama ako to bude potrebno.


Sve ovo bi bilo dobro da pripremiš ranije, kako mi bilo malo vremena da se pas navikne na novoopremljeni kutak. Ako je prethodno ne upoznaš sa kutijom za mladunčad, možda će odlučiti da ih odnese na neko drugo mesto, poput tvog ormana.



Dočekaj štence spremno - Pripremi se na vreme jer trudnoća kod pasa ne mora biti stresan period


Bez obzira na to da li kroz graviditet sa svojim psom prolaziš prvi put ili već imaš iskustva, ovi dani mogu biti stresni kako za pse, tako i za vlasnike.


Ipak, i ne mora biti tako. Što više znaš o trudnoći pasa unapred, bolje ćeš se i spremiti i brinuti o svom psu.


Preporučujemo da se raspitaš na vreme i saznaš sve ono što ti može značiti tokom ovih dana. Pet City ti kroz ovaj tekst donosi dosta važnih informacija, ali ne zaboravi da se obratiš svom veterinaru koji će te na najbolji način uputiti o svim značajnim stavkama kada je u pitanju trudnoća tvog psa. Dodatno, kako on poznaje tvog psa i redovno prati njegovo zdravstveno stanje, moći će i da te na pravi način posavetuje.

Related Posts

See All
bottom of page